Lions Nybros hjälpinsatser 2019

  •   84 597 kr lokalt
  •   22 780 kr nationellt
  •   42 258 kr internationellt
  • 149 635 kr totalt

Alla insamlade medel går oavkortat till hjälpinsatser

Hjälp Lions hjälpa!
Sätt in ett bidrag, stort eller litet,
Bankgiro:330-8475 eller Swisha till 123 345 56 07
Vill Du vill stödja Lions hjälpverksamhet genom att bli månadsgivare?
Kontakta oss på: bidrag@lionsnybro.se

 

LIONS STIPENDIER

FÖRENINGAR TA CHANSEN ATT BELÖNA ERA DUKTIGA MEDARBETARE!

Ungdomsledarstipendium

Detta stipendium vill uppmärksamma och belöna redan gjorda insatser inom någon art av ungdomsverksamhet, och/eller stimulera till fortsatt engagemang  som ungdomsledare och därigenom bidra till att i positiv anda fostra de unga i vår kommun.
Kandidat bör antingen
– på sin fritid ha varit verksam som ungdomsledare under längre tid, med goda vitsord och resultat, eller
– befinna sig under utbildning för någon art av ideell verksamhet bland ungdom, efter att ha visat goda anlag för sådant arbete.
Verksamheten skall vara opolitisk och icke yrkesmässig.

Kulturstipendium

• Detta stipendium vill premiera den som utövar, eller länge har utövat, en inom kommunen uppskattad verksamhet av kulturell eller konstnärlig art.
Arbetet kan ha skett inom en förening eller på enskilt initiativ och kan även avse hjälp till utbildning inom musik, konst, konsthantverk mm.
Stipendierna består av vardera
– en penningsumma om 5000  kronor
– jämte en minnessak
Uttagning sker genom LC Nybros allmänna möte, efter förslag från klubbens stipendiekommitté.

Ansökan ska vara LC Nybro tillhanda senast den 31 oktober.

Åkrahällskolans
Vård- och omsorgsprogram

Detta stipendium utses av Lärare i Vård- och omsorgsprogrammet.

SE VÅRA STIPENDIATER GENOM ÅREN NEDAN

Ungdomsledarstipendiet
har bestått i en penningsumma + ett graverat glaslejon
ÅR STIPENDIAT FÖRENING/IDROTT
1972 Seved Bladh NIF fotboll, ishockey
1973 Birgit Karlsson, NIF friidrott
Per-Ivar Karlsson
1974 Sven Ahlstrand NIF ungdomshockey
1975 Lennart Borg NSK fotboll, bandy
1976 Per Petersson Röda Korset ungdom
1977 Bengt Pettersson NSK bandy, fotboll
1978 Gustav Olausson NIF
1979 Ingemar Johansson, Nybro schacksällskap
Tommy Ohlsson NIF + scouting
1980 Sven Hermansson NIF  ishockey, fotboll
1981 Jan-Erik Eriksson Orrefors IF
1982 Helen Hultberg, Drillflickorna
Kristina Albrektssson "
1983 Jan-Erik Karlsson Madesjö IF
1984 Anders Arvidsson Nybro Brottningssällskap
1985 Tore Olsson Nybro Handikappförening
1986 Ingvar Karlsson, Nybro BTK
Leif Jonsson Kristvalla BTK
1987 Kerstin Ohlsson NIF  simning
1988 Kennert Olsson Nybro Cykelklubb
1989 Ej utdelat
1990 Sivert Johansson NIF   fotboll
1991 Ros-Mari Karlsson Nybro OK
1992 Åsa Karlsson Madesjö KFUM Scoutkår
1993 Arne Rooth Nybro Boxningsklubb
1994 Ulrika Gleisner, Barngymnastik
Ann-Sofie Hansson Barngrupper
1995 Anders Buhré, Nybro OK
Stig Karlsson Madesjö IF
1996 Lennart Ståhl Nybro Badmintonklubb
1997 Sten Torstensson Örsjö IF
1998 Thomas Sandell Madesjö IF
Ingrid Wåhlin Friluftsfrämjandet
1999 Björn Hagblom MIF, NIF
2000 Thomas Halling Madesjö IF fotboll
Håkan Erlandsson Nybro IF hockey
2001 John Lang, Nybro OK
Rolf Jonsson
2002 Margareta Rydén Nybro scoutkår
2003 Carina Olsson-Garpmo IK Hinden friidrott
2004 Åke Johansson Flerohopps GoIF fb
2005 Anders Cedmert Pukebergs BK
2006 Emma Karlsson Nybro Drill
2007 Håkan Westergren Nybro IF
2008 Annette Olausson Nybro Handboll/ NIF Friidrott
2009 Christer Elgström Pukebergs BK, lagledare,tränare
2010 Annika Olsson
2011 Towe Danielsson
2012 Hanne Jensen
2013 Magnus Ripheden
2014 Carina Abelsson Friluftsfrämjandet
2015 Sanna Lindeblad Nybro Drill.
2016 Ulf Lindvall Nybro Ski
2017 Ej utdelat
2018 Martin Ingholt
2019 Ulf Liljebjörn Nybro Ski
Kulturstipendiet
har bestått i en penningsumma + ett graverat glaslejon
ÅR STIPENDIAT VERKSAMHET
1974 Kerstin Thiele Blockflöjt
1975 Erik och Gerda Höij Madesjö hemb-förening
1976 Jan-Olof Carlsson, Musikledning
Bengt Bjerding
1977 Runer Jonsson Författare
1978 Erling Hansson Musikledare
1979 Jan-Olof Nyhammar Scouting mm
1980 Torsten Klintås Slöjd
1981 Gunnel Holmér Historiker
1982 Karl H Nilsson Hembygdsvård
1983 Karin Rehnqvist Musik, komposition
1984 Nybro hembygdsf. Hembygdsvård
1985 Gerhard Köppen Hembygdshistoriker
1986 Findis Kristinsdottir Musik
1987 Anna Gustavsson Sång
1988 Bertil Madeling Vänort i u-land
1989 Ej utdelat
1990 Erik Madeland Hembygdsvård
1991 Evald Carlsson Samhällsinsatser
1992 Mary Bjerstedt, Hembygdsvård (Madesjö h-för)
Sven Blom
1993 Lars-Erik Larsson Teater, film
1994 Hans-Olof Stavert Musikledare
1995 Lars Täck Musik- o kulturivrare
1996 Mia o Kent Andersson Teater
1997 Börje Lilja Nybro hembygdsförening
1998 Gunborg Svensson Bäckebo hembygdsförening
Lars-Erik Svensson
1999 Karin Gustafsson Flöjtist
Lennart Carlsson Speleman, fotograf mm
2000 Lena Dahlander Fagerslättsskolans teatergrupp
Mats Slättman
2001 NE Björklund Manskören, FröjdoGamman
2002 Filip Karlsson Madesjö hbf, kvarninventer.
2003 Christer Lilja Musikarr., hembygdsvård
2004 Monica Björk, Nybro folkdanslag
Irma Erlandsson
2005 Olle Madeland Hembygdsarbete mm
2006 Maria Wallinder Musik, hkp-arbete
2007 Nils Grönqvist, Gullaskruvs shf
Reinhold Brandstedt
2008 Alf Johansson Orrefors m omnejd: sång o musik
2009 Mikael Johansson Glaskonstnär vid Pukebergs glbr
2010 Dick Måård
2011 Simon Oskarsson
2012 Crister Wettborn
2013 Raymond Carlsson
2014 Ing-Marie Aronsson Kråksmåla hembygdsförening
2015 Pauline Fransson Konstnärlig utveckling m. Nybro
och Pukeberg som fundament.
2016 Eva Sundman Konstnär
2017 Leif Olsson
2018 Johannes Bolmwall
2019 Glada Bokens Orkester
Stipendiebeloppen för kulturgärning och ungdomsledarskap var t o m år 1982 1000 kr, åren 1983-1992 2000 kr, åren 1993-2002 3000 kr och är idag 5000 kr
Språkstipendiet
Har t om 2005 bestått i ca 2 veckors utländskt ungdomsläger + vistelse i lionsfamilj
Nyskapat 2006, se nedan
ÅR STIPENDIAT klass SPRÅK ORT/LAND
1986 Maria Andersson H 3 ty Bonn D
1987 Johanna Lidberg H 3 fr Arras F
1988 Lena Fust S 3 en Piemonte I
1989 Magdalena Molin T 3 ty Saarbrücken D
1990 Ingen utdelning
1991 Susanna Lindberg S 3 fr Arcachon F
1992 Tomas Karlsson S 3 en Limburg B
1993 Lars Johansson H 2 ty Königswinter D
1994 Christel Rosenberg H 3 en Lommel, B
1995 Liselott Dahl N 3 fr Vichy F
1996 Anna Arvidsson SP3 ty Giessen D
1997 Anna Karlsson SPH3 en Ankara TR
1998 Julia Lönnerheim SP2 en Discover Ireland
1999 Charlotta Karlsson NV3 en Ticino H
2000 Hanna Johansson SP2 ty Hannover/Bayern
2001 Therese Nilsson NV3 en Sicilien runt
2002 Anna Haraldsson HS3 fr Annecy
2003 Cassandra Andersson HS2 ty Essen
2004 Joel Axelsson HVG3 en Belgien
2005 Sanna Arenvik SP2A fr Flers Normandie
ÅR STIPENDIAT klass SPRÅK Summa
2006 Elevgrupp Åh åk 3 Bryssel 6 000 kr
2007 Frida Olsson SP3A fr 1 000 kr
Jessika Pahlm SP2B sp 1 000 kr
Gustav Lindström NV3B ty 1 000 kr
2008 Ingen utdelning
2009 Ninni Gustavsson SP3A ty 1 000 kr
Sara Petersson SP3B fr 1 000 kr
Rebecca Karlsson SP3A sp 1 000 kr
2010 Johanna Gustavsson-Björklund ty,fr 2 000 kr
Tora Brandel sp 1 000 kr
2011 T.v. ingen utdelning.
Åkrahällskolans Vård och-omsorgsprogram
År Stipendiat Summa
2014 Marika Lundin 3 000 kr
Evelina Widehammar 3 000 kr
Charita Berglund 3 000 kr
2015 Erika Holgersson 3 000 kr
2016 Nelly Kolbrand 3 000 kr
Michelle Cambrant Bergström 3 000 kr
Liza Strömberg 3 000 kr
2017 Elin Jonsson 3 000 kr
Moa Håkansson 3 000 kr
Julia Lundgren 3 000 kr
2018 Ingen utdelning
2019 Kajza Andersson 3 000 kr
Jonna Rosén 3 000 kr